home Inne Jak bogate zastosowanie posiada kostka brukowa?

Jak bogate zastosowanie posiada kostka brukowa?

Kostka brukowa jest materiałem budowlanym o wszechstronnym zastosowaniu. Nic więc dziwnego, że nigdy nie wychodzi z mody i jest częstym elementem miejskiego krajobrazu. Wykłada się nią chodniki, podjazdy, tarasy, schody i place, znajdujące się w przestrzeni publicznej. Wybór wzorów, kolorów i kształtów jest niezwykle bogaty. Poza jej trwałością i praktycznymi właściwościami kostka reprezentuje również wyjątkowe walory estetyczne i dekoracyjne. Istnieją także różne sposoby jej układania.

Kostka brukowa – jakie są sposoby układania?

Dzięki dostępności wielu różnych kształtów, wzorów i kolorów, kostka brukowa daje spore pole do popisu w zakresie sposobów jej układania. Można tutaj wykazać się dużą kreatywnością, choć ważne jest, aby efekt końcowy wykonania podjazdu, placu czy schodów był równie solidny i trwały, co estetyczny. Najbardziej popularnym stylem jest cegiełka, jodełka oraz używanie na zmianę elementów różnej wielkości. Doświadczeni brukarze są w stanie stworzyć naprawdę wyjątkowe geometryczne wzory. Dużą rolę odgrywa jednak układ przestrzeni, przeznaczonej do zagospodarowania. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z owalnym deptakiem, czy prostokątnym skwerkiem, stosuje się kostki w kształcie kwadratów, rombów, trapezów itp.

Jak zabezpieczać powierzchnie z kostki brukowej?

Po wielu latach oddziaływania warunków atmosferycznych kostka brukowa staje się szarawa, a na jej powierzchni mogą pojawiać się białe wykwity. Ważne jest więc, aby układać ją prawidłowo, zgodnie ze sztuką brukarską, a potem dokładnie ją zaimpregnować. Wówczas nawet najmroźniejsza zima nie zniszczy struktury kostki. Należy także systematycznie ją zamiatać, a w razie konieczności użyć twardą szczotkę bądź myjkę ciśnieniową, aby pozbyć się największych, nieestetycznych zabrudzeń. Być może niezbędne okaże się zastosowanie produktów chemicznych, ale wcześniej trzeba bezwzględnie wykonać próbę na mniej widocznym elemencie, aby nie spowodować odbarwienia kostki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *