home Inne Jak wybrać właściwe wkładki ortopedyczne?

Jak wybrać właściwe wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne to dla niektórych konieczność, by móc swobodnie się poruszać. Właściwie wykonane modele mogą wspomagać leczenie chorób, a poprzez utrzymanie właściwej pozycji stopy – znacznie poprawiają komfort chodzenia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze właściwych wkładek.

Kto powinien nosić wkładki ortopedyczne?

Wkładki polecane są szczególnie osobom, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia. Przykładem mogą być: stopy wydrążone, stopy koślawe, paluchy koślawe bądź sztywne, płaskostopie, ostrogi piętowe czy też zespół stopy wrażliwej. Zalecane są również dla osób mających pewne wady postawy, takie jak: lordoza, kifoza piersiowa, szpotawość kolan lub kolana koślawe. Zadaniem odpowiednio dobranych wkładek do butów, powinno być zmniejszenie dolegliwości związanych ze schorzeniami i deformacjami oraz złagodzenie bólu stawów lub kręgosłupa.

Jak dobrać właściwe wkładki do butów?

Wkładki ortopedyczny nie powinny być wybierane samodzielnie. Jedną z bardziej skutecznych i polecanych metod doboru odpowiedniego modelu i rodzaju wkładek, jest badanie stóp. Przeprowadzane jest ono przez takich specjalistów jak: ortopeda, podolog lub fizjoterapeuta. Również w niektórych sklepach, które  zajmują się sprzedażą wkładek ortopedycznych, jest możliwość wykonania takiego badania.

Badanie stóp ma na celu sprawdzenie miejsca nacisku na stopach oraz postawę ciała. Jest ono szybkie i bezbolesne – pacjent musi stanąć na specjalnie przygotowanej płycie. Po chwili specjalista ma obraz tego, jak rozkładają się miejsca nacisku i na tej podstawie może zlecić wkładki do butów, które mają na celu skorygowanie wad. Badanie to jest skutecznym sposobem na diagnozę takich schorzeń i wad jak: modzele podeszwowe, zapalenia rozcięgna podeszwowego lub płaskostopia. Dlatego też mając podejrzenie pewnych nieprawidłowości lub odczuwając bóle np. w kręgosłupie, biodrach lub kolanach, warto zdecydować się na takie badanie. W wielu miejscach można je wykonać bezpłatnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *