Ewa Lalik na Spider’s Web:
Pełno głosów, że brakuje solidnego konkurenta dla iPada. Nieprawda. Kompletna nieprawda. Konkurentów jest coraz więcej.
A kilka akapitów dalej:
Apple ma na chwilę obecną prawie 90% udziału w sprzedaży tabletów. Tak naprawdę nie ma na razie konkurenta dla iPada.
Zabawna sprzeczność i pewnie niezamierzona, ale tak naprawdę sporo mówi. Wszystko zależy bowiem od tego, jak zdefiniujemy “konkurenta iPada” – a tej definicji autorka nie przedstawia. Czy konkurent to urządzenie, które będzie się sprzedawać w porównywalnej ilości? A może sprzedaż nie ma tu nic do rzeczy, a chodzi po prostu o tablet o podobnych (lepszych?) możliwościach? Czy Android może być “konkurentem” iPada, skoro to nie jest jeden, konkretny produkt, tylko dziesiątki czy setki różnych urządzeń od różnych producentów?
Zanim mózg Wam się przegrzeje, gdy będziecie się zastanawiać, jak to możliwe, że kompletna nieprawda jednak okazuje się być prawdą – zdanie, które mnie mocno zdziwiło w tym tekście:
Argumenty typu “wejścia usb i flash to tylko zbędne bajery” jednak nie mają pokrycia w rzeczywistości. To nie są “bajery”. To po prostu dodatkowe funkcje, z których nikt konsumentom nie każe korzystać, a które mogą ułatwić życie. To kolejne dodatki, którymi można skusić potencjalnych klientów nawet, jeśli nie zdają sobie sprawy o co tak dokładnie chodzi. Proste porównanie – iPad nie ma a ten drugi tablet ma.
Już to kiedyś słyszałem. Konkretnie – przy okazji iPhone. Mój ulubiony przykład to Samsung Omnia, którego cała filozofia polegała właśnie na tym, że “iPhone nie ma, a ten telefon ma”. Pamiętacie w ogóle Samsunga Omnię? Jasne, bo raz na jakiś czas Wam o nim przypominam.
Dopiero co ta sama Ewa przekonywała, że zwykli ludzie nie zwracają uwagi na geekowskie szczegóły, tylko – w tym wypadku – na wygodę używania, fajny dostęp do internetu, prostotę, ciekawe aplikacje. Teraz nagle okazuje się, że jednak masowi konsumenci będą analizować, czy tablet ma USB i Flasha. Serio?
Blog wyświetla się teraz w zwężonej wersji. Żeby korzystać z wszystkich funkcji, powiększ okno przeglądarki.


